Zasadą jest, że w skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego. Od powyższego są jednak wyjątki.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 1 p.u. w zw. z art. 829 k.c. nie podlegają egzekucji:
- urządzenia domowe niezbędne dla dłużnika i jego domowników, w szczególności lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik, kuchenka, mikrofalowa, płyta grzewcza;
- pościel, bielizna i ubranie codzienne;
- zapasy żywności i opału;
- narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika z wyłączeniem pojazdów mechanicznych;
- przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku;
- produkty lecznicze;
- przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny (furtka na wyłączenie samochodu z masy upadłości w przypadku niepełnosprawności).
W praktyce jednak pojawiają się wątpliwości, co do niektórych składników majątku np. laptop, telewizor, czy drogi telefon. W takich przypadkach stosuje się zasadę, że jeżeli coś służy jako przedmiot osobisty i jego wartość nie jest znaczna w stosunku do podobnych tego typu rzeczy to takie składniki majątku nie wchodzą do masy upadłości.
Przykład: telefon komórkowy bądź laptop nie wchodzą do masy upadłości, jednak jeżeli byłby to telefon typu iPhone 15 bądź laptop gamingowy o znacznej wartości, to takie przedmioty zostaną zaliczone do masy upadłości.
Powodzenia 😊